piątek, 26 maja 2017

Koszulka z kolibrem ...


Zastanawiałam się co namalować na kolejnej koszulce , chciałam by był to letni radosny motyw . Może jakiś kolorowy ptak ? W poszukiwaniu odpowiedniego „bohatera „moje koszulkowej opowieści zajrzałam do „Podręcznego leksykonu ptaków” na 199 stronie był on ...koliber =)
Kolibrowate (Trochilidae) należą do do rodziny ptaków , rząd krótkonogie. Zamieszkują strefę między zwrotnikową. Długość ciała tych ptaszków to 6-22 cm, ważą około 2-20 g . Kolibry latają z prędkością 120km/h , potrafią unieść się pionowo, latać na boki i do tyłu a nawet wykonać tzw. zwis. Żywią się nektarem wysysanym z kwiatów przy pomocy długiego języka a czasami bezkręgowcami łapanymi w locie.
Kolibry budują gniazda w formie splecionego z trawy , części roślin, mchu a nawet pajęczyn kosza.
Samica znosi od 1 do 2 jaj (jako waży około 0,25 gr.) i to ona opiekuje się młodymi.
W piórkach kolibrów z tego co wyczytałam tak naprawdę występuje jedynie barwnik czarny i brązowy większość piór rozszczepia światło na barwy podstawowe, co nadaje ptakom tak bajkowy wyglądNa koszulce namalowałam kolorowego kolibra do farb dodałam złoty, miedziany i srebrny barwnik co nadaje mu bajkowego blasku. By nie czuł się samotny doszyłam kilka guziczków z kwiatowym wzorkiem.Polecam osoba zainteresowanym ptakami bardzo ciekawa książkę "Rzecz o ptakach. Ptaki opowiedzą nam wiele o nas samych" Noah Strycker.  Jeden z rozdziałów poświęcony jest kolibrom
ich życiu i o tym jak my sami powoli upodobniamy nasze życie do życia tych ptaków.

2 komentarze: