niedziela, 23 lutego 2014

Plac Słowiański , plac gdzie sądy spoglądają sobie w okna...Jest taki plac w moim mieście , który nosi nazwę Plac Słowiański dlaczego słowiański? Tego powiem szczerze nie rozumiem według mnie powinien nazywać się Plac Sprawiedliwości albo Plac Sądowy bo właśnie tu swoją siedzibę mają : Sąd Rejonowy, Cywilny, Okręgowy , Grodzki . Zapewne dla jednych to miejsce kojarzy się z sprawiedliwością, dla innych z nieuniknioną karą za grzechy. Do placu można dojść z kilku stron miasta , ale z każdej strony jest „pod górkę” i w przenośni i dosłownie plac leży na niewielkim wzniesieniu.

W szesnastym wieku stał tu kościół ewangelicki( wybudowany 1588 roku) pod wezwaniem Świętej Trójcy zwany Polnische Kirche. Jednak kościół w 1809 roku rozebrano .W 1835 roku przestał też funkcjonować cmentarz przykościelny i wytyczono w tym miejscu plac targowy. W XIX wieku powstały tu budynki szkolne . Resursę wybudowało w 1826 roku stowarzyszenie miejscowych kupców i przedsiębiorców . Do 1945 roku plac nosił nazwę Horst-Wessel-Platz od nazwiska zastrzelonego idola Hitlerjugend.
Tyle historii w telegraficznym skrócie.
Dziś plac z handlem ma niewiele wspólnego na Placu Słowiańskim najczęściej można spotkać przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości , policjantów , pokrzywdzonych i oczywiście „złodziei” jak sami o sobie mawiają ci , którym z prawem nie zawsze po drodze. W dni świąteczne na placu jest cicho i spokojnie zapraszam na spacer po Placu Słowiańskim w Zielonej Gorze.=)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz