środa, 9 listopada 2016

Pan wąsatka =)


Kiedy mój znajomy chciałam jak zwykle napisać z FB ale znamy się też z imprez fotograficznych zamieścił na swoim profilu fotografię zatytułowaną „Pan wąsatka” w pierwszej chwili pomyślałam „no Panie Jerzy coś się Panu pomyliło, pan to musi być wąsatek a wąsatka to przecież pani” =))
Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się ,że to jednak rzeczywiście pan wąsatka bo to samczyk tego cudnego ptasiego gatunku.
Wąsatka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową bo to ptaszek , któremu grozi wygięcie.
Wąsatka (Panurus biarmicus) jest niewielkim ptakiem zamieszkującym wschodnią Europę i Azję Środkową. W Polsce spotyka się wąsatki na zachodzie kraju.
„Wąsy” czyli czarne plamy widoczne z daleka zdobią głowy samców , samiczki pozbawione są tej pięknej ozdoby. Wąsatki mają długi ogon i krótkie skrzydła. Upierzenie jasno cynamonowe , brzuszek jest biały , skrzydła brązowo- czarno-białe.
Wąsatka a raczej pan wąsatek podbił moje serce. Jak zwykle by go namalować musiałam się posiłkować fotografiami z internetu , przejrzałam kilka najbardziej pomogła mi fotografia , którą zrobił mój znajomy. Tak więc przedstawiam Wam pana wąsatka =)

A dziś wyszperałam w lumpeksie  (second hand szydełkowe cudeńko i przyszyłam do podusi by pan wąsatka poczuł  się radośniej a poduszka nabrała uroku. Kocham koronkowe cuda i uważam ,że należy dawać im nowe życie. Moda na kupowanie serwetek i zamykanie ich w szufladach wcale mi się nie podoba to tak jakby przenieść ptaka z jednej klatki do drugiej tylko nowej =))

1 komentarz: