niedziela, 23 listopada 2014

Wielkie dzieła sztuki i uliczni artyści....


Sztuka ulicy często bywa mylona z bezmyślnym bazgraniem po ścianach domów wszak i wandale roszczą sobie prawo do miana grafficiarzy . Jednak wypisywanie bzdur i zamalowywanie farbą świeżo wymalowanych ścian ma tyle wspólnego z prawdziwa sztuka uliczną co bo ja wiem śledź z kawiorem.
Przez cale lata płot przy jednej z ulic wyglądał jak ściana w miejskim szalecie , cały popisany w głupawe napis . Zupełnie niedawno na ścianie pojawił się piękny mural. Piękny i jednocześnie inspirowany prawdziwą sztuką .

 Mural to fragmenty obrazów Józefa Chełmońskiego” Babie lato” z1885 i Orka z 1896 a ja dopatrzyłam się jeszcze fragmentów obrazu „ Powitanie słońca. Żurawie” z 1910 roku.
Józef Chełmoński (ur. 7 listopada 1849 w Boczkach, zm. 6 kwietnia 1914 w Kuklówce Zarzecznej) – polski malarz, reprezentant realizmu.
J. Chełmoński jest patronem szkoły , której własnością jest boisko otoczone tym właśnie murem .
Czyli można i pięknie i pouczająco zagospodarować nawet skrawek przestrzeń wokół nas.
Autorem muralu jest Jakub Bitka

To nie koniec mojej dzisiejszej przygody ze sztuką w roli głównej tak się składa,że jeden z domów , któremu dane było paść ofiara wandali dzięki artystom ulicznym zyskał nowy wizerunek.

Dom zamienił się dzieło sztuki tym razem inspiracją był obraz Narcyz przypisywany włoskiemu malarzowi Caravaggio. Mijałam ten dom przez lata w drodze do pracy i z pracy do domu. 

W tym domu mieszkał a może dalej mieszka kolega mojej córki z szkoły podstawowej ale niczym się nie wyróżniał ot zwykły dom. A teraz proszę cudeńko nie dom =)
Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zm. 18 lipca 1610) – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie .
Autorami tego graffiti są znani już w mieście i nie tylko Biko i Waek ( jak podaje MM Zielona Góra).

Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim. Proszę o podawanie źródła pochodzenia fotografii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz