wtorek, 18 sierpnia 2015

Karsibór koniecznie trzeba odwiedzić.

Od wielu lat wakacje spędzam w Świnoujściu i nigdy się tu nie nudzę. Świnoujście to dobra baza wypadowa dla tych , którzy chcą odwiedzić Niemcy , Szwecję czy Danię ale i samo miasto jest jak dla mnie niewyczerpanym źródłem atrakcji wszelakich. W tym roku moja córka zaplanowała nam wycieczkę do Karsiboru jednej z dzielnic Świnoujścia.
Karsibór leży na południe od wyspy Wolin, od której oddzielona jest Starą Świną. Wyspa powstała w latach 1874–1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam.
Wyspa ma około 14 km. kwadratowych powierzchni.
Nazwa wyspy pochodzi od nazwy wsi (obecnie dzielnicy Świnoujścia) w języku pomorskim „karsi” znaczy lewy a w połączeniu z bór można tłumaczyć jako bór leżący po lewej stronie.
Do Karsiboru można dojechać miejskim autobusem linii nr 5 sprzed dworca PKP , bilet kosztuje 2,60 zł. normalny a ulgowy 1,30zł. Autobusy odjeżdżają co godzinę. Przystanki w samym Karsiborze są usytuowane przy głównej ulicy i jest ich wiele. My pojechaliśmy na ostatni przystanek przy kościele. Postanowiliśmy wracać powoli szlakiem przystanków autobusowych tak by w razie zmęczenia po prostu wsiąść do autobusu i wrócić do hotelu.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Karsiborze stoi w miejscu historycznej przeprawy przez Świnę na prastarym szlaku handlowym.
Kościół wzniesiono w XV/XVI wieku. W 1630, w oczekiwaniu na przeprawę swoich wojsk, w kościelnej plebanii kwaterował przez 5 dni szwedzki król Gustaw II Adolf.
Można zwiedzać świątynię od kwietnia do października we wtorki, środy, czwartki w godzinach 12.00-17.00 po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty ( tel.+48 693 632 796)

Karsibór jest nazywany wyspą ptaków i warto wybrać się tam z aparatem fotograficznym .
Można wypożyczyć motorówkę.
W miejscu dawnego portu Ubotów obecnej przystani jachtowej widziałam wędkarzy .

Sama dzielnica zachowała wiejski charakter i jest bardzo urokliwa.


Mnóstwo tu nowych ale są tez stare niekiedy opuszczone ale piękne domy.
Osobom interesujących się historią II wojny światowej polecam wycieczkę do pomnika żołnierzy RAF zginęli 16 kwietnia 1945 roku.


 

Zaznaczam ,że idzie się tam leśną drogą około 30 minut warto więc ubrać się w wygodne obuwie, bo droga jest piaszczysta.
W Karsiborze można zjeść świeżą rybę ceny w restauracji oferującej dania z świeżych ryb są dość wysokie. Ja ryb nie jadam po prostu mi nie smakują moi bliscy w akcie solidarności ze mną też zrezygnowali z rybnych przysmaków=))Jest i nasz zielonogórski akcent , widać mieszka tu kibic Falubazu , ja co prawda za "żużlem " nie przepadam ale milo zobaczyć coś swojskiego=)


Ta więc głodni i spragnieni wróciliśmy do centrum Świnoujścia .
W pizzerii Al Mare za niewygórowaną cenę zjedliśmy po pysznej pizzy , każdy taka jaka sobie zażyczył. Pizzeria wcześniej nosiła inną nazwę i miała innego właściciela. Teraz zaskoczyło nas to,że jeden uprzejmy młody człowiek obsługiwał klientów jednocześnie przygotowywał pyszne dania.
Niestety dziś przeczytałam ,że lokal  jest nieczynny do odwołania. Czemu? nie wiem ...=(
Polecam .
Jak będziecie w Świnoujściu koniecznie wybierzcie się do Karsiboru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz