sobota, 11 kwietnia 2015

Bankowa 6 pamięta niezwykły 1896 rok=)


Czy zdarza się Wam patrząc na datę widniejąca na strych kamienica zastanawiać się co „widziały” jej mury? Czasami zastanawiam się jacy ludzie budowali dom i o czym marzyli , czego się obawiali i jak ubierali . Ciekawe czy zastanawiali się kto będzie mieszkał w domu, który wybudowali zapewne z niemałym trudem. Na ulicy Bankowej w Zielonej Górze stoi piękny dom wybudowany w 1896 roku . Były to początki secesji w sztuce (1890-1925 ) .

Co wydarzyło się w roku 1896 na świecie? Przede wszystkim w Atenach król Grecji Jerzy dokonał oficjalnego otwarcia pierwszych od czasów starożytnych Letnich Igrzysk Olimpijskich.
W Moskwie odbyła się koronacja cara Mikołaja II Romanowa . W USA odbyły się wybory prezydenckie wygrał je William McKinley republikanin i został dwudziestym piątym prezydentem tego kraju(1897-1901).
Odbył się też pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich (aparatura edisonowska).
A w Zielonej Gorze do młyna o nazwie "Dolina Luizy"dobudowano kręgielnię, muszlę koncertową, pomosty, altankę na wodzie i letnią restaurację wzdłuż brzegów jeziorka.

Dzisiejszy Wagmostaw jest również miejscem rekreacji zielonogórzan ale jak widać dawniej można było tu skorzystać z większej liczby atrakcji.
Wracając do dzisiejszej ulicy Bankowej to w 1896 roku jakby się dziś powiedziało oddano do użytku piękną kamienicę obecnie oznaczona numerem 6 . Kamienica wpisana jest do Rejestru zabytków pod pozycją 3008.

Niestety ząb czasu pozostawia na jej elewacji swój ślad ale od czasu i warunków atmosferycznych gorsi są wandale niszczący elewacje na parterze bazgrołami .


Niestety kary za wandalizm są niewystarczająco wysokie i miasto cierpi w wyniku działalności nieodpowiedzialnych „artystów”. Może rozwiązaniem byłoby malowanie budynków specjalną farbą zabezpieczającą przed wandalami.
W suterenie budynku dziś znalazły swoją siedzibę dwa sklepiki z używaną odzieżą i punkt kserowania dokumentów. W wyższych kondygnacjach znajdują się lokale mieszkalne.

Jak ubierali się dawni mieszkańcy tej kamiennicy zapewne podobnie do tych przedstawionych na starej pocztowce znalezionej na strychu jednego z domów w podzielonogórskiej miejscowości.
Sama ulica Bankowa jak wszystkie w naszym mieście zmieniała nazwy w zależności od okoliczności historycznych . Bankowa (21 sierpnia 1990) – Kaiser-Wilhelm-Straße, Freiheitsstraße, Hindenburgstraße, Bankowa, Małgorzaty Fornalskiej (1958). Odnotowana w dokumentach miejskich już w 1690 roku.

Zapraszam jak będziecie w moim mieście przyjdźcie na Bankową by zobaczyć tą piękną kamienice =)

6 komentarzy:

 1. Dzięki , nasze miasto warto odwiedzić =)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za piękną historię budynku, zdjęcia. Dużo rzetelnej wiedzy. Tyle ciekawostek. Z ogromną przyjemnością zaglądam tu. Bardzo, bardzo serdecznie pozdrawiam.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze kiedy spaceruję i patrze na stare domy myślę sobie ciekawe kto tu mieszkał przed nami=)

   Usuń
 3. Fajne ciekawostki.
  A kamienica śliczna. Niestety są ludzie, którzy nie potrafią docenić tego co jest i to niszczą. Może gdyby były wyższe kary i byłyby one egzekwowane nie byłoby tego problemu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mnie denerwują bazgroły na ścianach strych kamienic. Jest na to art. KW ale niestety chyba mało egzekwowany .

  OdpowiedzUsuń