niedziela, 19 kwietnia 2015

Dom na Kupieckiej 51 piękny i wiekowy.


 

Zgodnie z obietnica wracam na ulice Kupiecką w Zielonej Gorze by poszukać śladów secesji.
Wśród wielu pięknych domów stoi tam kamienica oznaczona numerem 51 wybudowana a raczej z tego co można wyczytać przebudowana w 1899roku. W tym miejscu 1890 roku stal już dom a następnie Otto Noack zaprojektował nowy dom sądząc po dacie na frontowej ścianie budynku budowę ukończono w 1899 roku. Właścicielem domu był malarz Rudolf Reckzeh .
Na stronach Archiwum Państwowego w Zielonej Gorze można znaleźć szkice projektu tegoż domu i zobaczyć jak dom wyglądał w 1890 roku

Rok 1899 to rok obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń zapewne Panowie Otto Noack jak i Rudolf Reckzeh pilnie śledzili wszelkie nowiny z kraju i zagranicy. Wiedzieli więc iż w Berlinie otwarto pierwsze stałe kino o nazwie "Teatr Niezwykłości i Biografii". A w Wiedniu odbyła się premiera operetki Wiedeńska Krew Johana Straussa (syna) . Być może przy porannej kawie przeczytali w gazecie , że po raz pierwszy wykorzystano łączność radiową do wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia na morzu a w Moskwie wyjechały na ulice pierwsze elektryczne tramwaje.
Jednego na pewno nie wiedzieli ,że urodził się Al Capone , który zostanie w przyszłości
amerykański mafioso . W tym też roku urodził się , amerykański pisarz Ernest Hemingway.
No i mój ulubiony reżyser Alfred Hitchcock , któż nie zna wyreżyserowanych przez niego filmów choćby „Okno na podwórze”, „Ptaki” czy „Psychoza”. Kiedy wszystkie przyszłe bardziej znamienite osoby urodzone w roku 1899 mówiąc żartobliwie siusiały w pieluch na Kupieckiej stal już piękny dom . 

Dziś na parterze domu mieści się sklep z kapeluszami i sklep z odzieżą dla pań o nazwie „Lejdis” .( sklep Leidis już nie istnieje pozostaŁ jedynie szyld 2016r.0 W kamienicy swoją siedzibę ma kancelaria adwokacka „Głazowski & Kuśnierz”.
Jak na wszystkich starych kamienicach tak i na tej czas pozostawił swój ślad. 
W podwórzu jest mniej elegancko . Podwórze typowe dla dawnych kamienic jakby przeniesione ze starych filmów no może drzwi wejściowe do kamienicy już nowoczesne z domofonem.  Przez szybę w drzwiach udało mi się sfotografować klatkę schodowa , wymaga niewątpliwie remontu . Stare schody dzielnie się trzymają jak i kolorowa posadzka . 
Dawniej z racji wykonywanego zawodu bywałam w takich domach czasami za piękną fasadą kryło się paskudne wnętrze jak jest dziś nie wiem … mam nadzieje ,że lepiej=)
Zapraszam na dzisiejszą Kupiecka 51 w 1899 roku adres był inny czyli Niederstr. 27 .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz