piątek, 10 kwietnia 2015

Secesja na ulicy Kupieckiej ...Bywa ,że chodzi się tą samą ulicą od lat i właściwie nic specjalnego się nie dostrzega. Ulica jak ulica stare kamienice małe sklepiki cukiernia, lodziarnia , kila firm i tyle. Ale kiedy ma się odrobinę czasu i aparat w reku, kiedy jest taka piękna pogoda jak dziś wystarczy podnieść głowę by zobaczyć prawdziwe perełki architektury. Ja dziś wybrałam się na ulicę Kupiecką w Zielonej Górze w poszukiwaniu domu lub domów z okresu secesji.
Na Kupieckiej nie brak takich domów. Secesja to styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku . Ornamentyka secesyjna to formy roślinne, maski długowłosych kobiet, głowy zwierząt , miękkie krzywe linie. Wszystko jest piękne począwszy od elewacji domów po elementy takie jak klamki, drzwi , balustrady, ramy okienne.
Dom na Kupieckiej 52 to piękna kamienica , bogato zdobiona na parterze jest lokal w którym przez lata mieściły się rożne sklepy niestety obecnie stoi pusty.


A sama ulica Kupiecka  zmieniała nie tylko nazwę ale i wygląd jak wszystko w historii.

Kupiecka taka nazwa tej ulicy obowiązuje dopiero1 lutego 1991roku dawniej nazywała się zależnie od tego kto był „gospodarzem” miasta była to Lawalder Gasse , Nieder Gasse, Niederstraße, Pionierska, w czerwcu1948 roku nadano jej imię generała Karola Świerczewskiego . Dolne przedmieście, część ulicy pomiędzy ulicami Kopernika i Drzewną. Na planie Butnera określana jako Am Graben 1850 odcinek ten nosił nazwę Johannisstraße. Ulica na odcinku od Alei Wojska Polskiego do ulicy Podgórnej jest deptakiem.
Stare domy na Kupieckie są sukcesywnie remontowane niestety czas i warunki atmosferyczne robią swoje.
Mam w domu filiżankę ozdobioną reprodukcja obrazu z okresu secesji i książkę o tym okresie.

 Dla mnie najbardziej secesyjny kwiat to oczywiście nasturcje=)

Na pewno jeszcze wrócę na ulice Kupiecką i pokażę inne piękne kamienice.
Dobre wieści w pustym lokalu w tym domu otworzono cukiernię=)

2 komentarze: