poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Malmö miasto warte zobaczenia...


Ktoś spyta po co prawie rok w rok jechać do tych samych miejsc? Odpowiedź jest prosta by zobaczyć to czego się nie zobaczyło wcześniej.

Malmö stanowi centrum gospodarcze i kulturalne południowej Szwecji , jest też ważnym ośrodkiem usługowym, naukowym, edukacyjnym i turystycznym. Miasto leży  w południowo-zachodniej części prowincji historycznej Skania nad cieśniną Öresund.
Malmö jest trzecim co do liczby zaludnienia miastem Szwecji a ja poznaje je co roku po maleńkim kawałeczku dosłownie =)


Co rok udaje mi się zobaczyć więcej i ciut oddalić się od autokaru by poznać kolejny kawałek miasta.Są jednak takie punkty , które muszę odwiedzić koniecznie
orkiestra maszerująca środkiem ulicy, stara budka telefoniczna
czy sklepiki z pamiątkami .
A pomnik Karola X Gustawa to dla mnie po prostu symbol tego miasta.
Gustawa. Karol X Gustaw urodził się 8 listopada 1622 roku, jako syn Jana Kazimierza, hrabiego Palatynu z Zweibrücken-Kleeburg i Cathariny Wasa, córki króla Karola IX.  Prowadził wojnę z Polską, powodem były  pretensje do tronu szwedzkiego króla Polski .  Król Karola X zmarł w nocy z dnia 13 lutego 1660 roku. Przeżył zaledwie 37 lat.
Nowe budynki Malmö są swoistymi dziełami sztuki.


W oknach domów w Malmö nie ma co prawda firan ale za to stoją lampy to swoista tradycja , lampy zapala się o zmroku by wskazywały drogę wędrowcom. Podobno dawniej wiadomo było,że jeśli pali się lampa to znak , iż gospodarze są w domu .
Mieszkania i domy są w Szwecji drogie, nawet wynajęcie to duży koszt.
Co jeszcze ? Plaża różni się od naszych przypomina raczej łączkę.
Ceny? - niestety nie znam , zawsze mam za mało czasu na zakupy =(
A  ważna rzecz choć nie wiem czemu w Polsce ciągle uznawania za wstydliwą  toaleta na placu , który jest punktem zbiorek większości wycieczek jest darmowa i czysta.

Marzy mi się kilkudniowy pobyt w tym pięknym mieście Wikingów mam nadzieję, że się spełni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz