sobota, 31 sierpnia 2013

Zielona Góra , Winobranie i pamiątki....


Nieuchronnie jak co roku zbliża się święto radości , wina i nas zielonogórzan . 8 września rozpocznie się Winobranie . Winobranie to dobry powód do świętowania , narzekania i wydania pieniędzy na rzeczy mniej lub bardziej potrzebne a nawet zupełnie zbędne ale przynoszące chwile radości.
Turyści zapewne zakupią mnóstwo winobraniowych pamiątek takich co to są na każdej tego typu imprezie w Polsce . Tak więc będą i balony w przeróżnych kształtach i kolorach, biżuteria , kolorowe obrazki i obrazy, starocie, sprzęty gospodarstwa domowego, cale mnóstwo ciuchów i wszelkiej maści zawalidrogi co to zachwycają w momencie zakupu ale po przyniesieniu do domu okazują się bezużyteczne .

Zastanawiałam się czy i jakie mam winobraniowe pamiątki w domu i ku memu zaskoczeniu znalazłam kilka .
Mam kufel z 1999 roku z napisem Winobranie 99 i otwieracz z gronem winogron i napisem Winobranie 2009 do butelek
.Oba gadżety co prawda bardziej się kojarzą z piwem niż z winem ale co tam nie bądźmy drobiazgowi.


W 2010 roku młodzi plastycy a raczej uczniowie popularnego zielonogórskiego Plastyka postawili przy rauszu plansze ,taką w stylu retro można było zrobić sobie fotografie i przez moment udawać Bachusa lub piękną Bachantkę wedle uznania. Tania i zabawna pamiątka takie foto=))
W 2011 moja uwagę przykuły piękne „Zielonogórskie Anioły” kalendarze, magnesy na lodówki, pocztówki słowem anielsko . Anioły Lilianny Lazarskiej są niepowtarzalnie , piękne i warte by zabrać je ze sobą w świat. Mam nadzieję ,że i w tym roku zagoszczą na winobraniowym jarmarku.
W 2012 na Winobraniu kopiłam talie kart do gry , oprócz Bachusa można znaleźć tam podobizny znanych


zielonogórzan .Można było nabyć również pocztówki z reprodukcjami obrazów Jerzego Fedro przedstawiającymi tradycje zielonogórskiego winiarstwa. Mam takie z dedykacja autora .

Można kupić wino lubuskich winnic i sadzonki winnych krzewów. Jak smakuje to wino? Wstyd się przyznać nie wiem ale wiem jak smakuje wino „domowej roboty” robione przez mojego ojca , jest pyszne. =) Dawniej prawie wszystkie domy w samej Zielonej Gorze i okolicy oplecione były winoroślą. Niestety tradycja nie jest kontynuowana a szkoda.
Wracając do pamiątek można kupić i maleńkie Bachusiki i koszulki z nimi . Można też
ostatnio nabyć naklejki z napisem „I love Zielona Góra”, koszulki z takin napisem , kubki ,przypinki są też kubeczki i przypinki z kiścią winogron i napisem Zielona Góra.


Najlepszą i najtańsza pamiątką są fotografie wykonane podczas Winobrania szczególnie te z korowodu.
Warto sfotografować się przy pomniku Bachusa lub przy dowolnie wybranym Bachusiku jest ich sporo ,do wyboru. Trudno wymienić wszelkie atrakcje i jeszcze trudniej przejść obok wielu i nie wydać kilku złotych.


Tak więc każdy bez względu na gust i zasobność portfela znajdzie na Winobraniu coś co warto kupić, sfotografować i zachować na pamiątkę.
A  po zakupach i po nocnych hulankach dobrze jest odpocząć w cieniu=))
wystawa na deptaku Zielona Góra
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz