poniedziałek, 6 maja 2013

Kryminalne sensacje sprzed lat ….


Szczerze mówiąc to uwielbiam kryminały , może to z racji wykonywanego przez lata zawodu a może dlatego, że tu akcja toczy się wartko i zakończenie historii jest czasami trudne do przewidzenia.
Jednak połączenie historii kryminalnych z opowieściami o najwspanialszych dziełach sztuki to dla mnie po prostu rarytas. Córka w ramach jak zwykła mawiać” akcji nie pozwalam mamie się sfilcować” cokolwiek to ma znaczyć=)) , na każdą możliwą okazję obdarowuje mnie książkami. Ostatnio podarowała mi książkę Harveya Rachlina „ Skandale, wandale i... niezwykłe opowieści o dziełach sztuki.” Książka to zbiór dwudziestu sześciu niezwykłych historii , których
„bohaterami” są jedne z najznamienitszych dzieł malarstwa światowego od " Mony Lizy" Leonarda da Vinci począwszy po "Chrystusa świętego Jana od Krzyża" Salvatore Dali skończywszy.
Opowieści są niezwykle ciekawe, napisane barwny językiem książkę czyta się bardzo dobrze.
Mnie osobiście najbardziej spodobały się opowieści o kryminalnej historii związanej z kradzieżą Mony Lizy w 1911 roku.

Dowiedziałam się kim był osobnik, którego sekcję zwłok oglądają tysiące ludzi co roku na obrazie „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta Harmensza van Rijna ,dlaczego a raczej czym naraził się Cromwell Henrykowi VIII związku z portretem pewnej Anny .

Książka jest bogato ilustrowana, w twardej okładce, świetnie nadaje się na prezent zarówno dla miłośnika opowieści historycznych jak i takich z lekkim zabarwieniem kryminalny.

Tytuł:Skandale , wandale i... niezwykle opowieści o wielkich dziełach sztuki.
Podtytuł: Sekretne dzieje najsłynniejszych arcydzieł światowego malarstwa.
Autor Harvey Rachlin
przekład Ewa Pankiewicz
Książka wydana w 2010 roku przez Dom Wydawniczy REBIS w Poznaniu
cena 39,90zł.
255 stron
Jeśli lubi się odkrywać tajemnice sprzed lat POLECAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz