niedziela, 1 września 2013

1 wrzesień … pamiętamy.


Pierwszego września to data dla nas Polaków szczególna nie ważne ile mamy lat. Właściwie o wojnie wiem tyle ile z podręczników do nauki historii choć historia w nich zawarta zawsze pozostawia niedopowiedzenia. Historycy sprzeczają się o fakty o to co było słuszne ,co niesłuszne dla historyków liczy się wielka polityka. Gdzieś w tych przepychankach zapomina się o zwykłych ludziach , o żołnierzach , o kobietach , które przez lata opłakiwały śmierć syna, ojca , męża czy brata. Wojna to zło w najczystszej postaci i nie ma czegoś takiego jak „szlachetna wojna” .
Nic nie usprawiedliwia zabijania.
Dziś wieczorem w Zielonej Górze na Pl. Bohaterów młodzi ludzie oddali cześć bohaterom września .
Piękny pokaz iluminacji świetlnych . Lampiony wyposzczone w niebo były dowodem na to,że ciągle pamiętamy o żołnierzach, sanitariuszkach , wszystkich poległych. Odbyło się bez przemówień polityków i oficjeli zamiast tego przeczytano kilka listów wysyłanych z okopów .
Wojna nigdy nie jest sprawiedliwa bo co to za sprawiedliwość kiedy giną niewinne dzieci , kiedy w imię wydumanych racji ludzie gotowi są wykonać rozkazy najokrutniejszego wodza. Za każdym razem gdy słyszę o braku tolerancji, kiedy widzę młodych ludzi wykrzykujących hasła pełne nienawiści odczuwam niepokój ,że znowu ktoś podburzy ludzi i pójdą zabijać się w imię no właśnie w imię czego?
Na szczęście od wybuchu wojny minęło już 74 lata dorosło już kilka pokoleń Polaków dla , których wojna to tylko straszny okres w historii. I niech tak pozostanie drodzy moi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz