poniedziałek, 19 września 2016

Dwa portrety sarenka i ...

Kto nie kocha sarenek ? Wszyscy lubimy te cudne zwierzęta bez względu czy to sarenka dziewczynka czy to sarenek chłopczyk czyli mówiąc poprawnie koziołek=)
Kiedy jadę pociągiem na trasie Zielona Góra Szczecin widuję stada saren, pasą się na łące a kiedy widzą pociąg patrzą tak jakby chciały spytać "dokąd ci ludzie tak ciągle jeżdżą tym strasznym wehikułem" .=)
Nie mam ani odpowiedniego obiektywu w moim aparacie fotograficznym ani też czasu by sfotografować te piękne zwierzaki.  Malując koszulki z sarenkami musiałam skorzystać z fotografii znalezionych w internecie i mam nadzieje ,że wyszło całkiem dobrze.
Sarna jak wyczytałam to rodzaj ssaka  parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych . W Polsce najwięcej saren jest na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.
Pani sarna  jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem lub sarniakiem, młode zaś koźlętami.
Te piękne i pełne gracji zwierzę ma  ok. 75 cm w kłębie , długość ciała wynosi 95-140 cm (w tym tułowia ok. 70 cm), przeciętna sarenka waży  ok. 25 kg.
Więcej oczywiście przeczytacie w literaturze fachowej. Wiem jedno życzę wszystkim sarenką i sarniakom by nie potkali na swojej drodze myśliwego .
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz