poniedziałek, 9 maja 2016

Portret Junaka motocykla rodem z PRL=)


Wiecie jak to jest kiedy szukasz pomysłu na kolejny wzór do namalowania na koszulce ? Szperasz w internecie i we własnej pamięci i już masz odpuścić a tu bach pomysł wpada do głowy jak kropla deszczu =)). Mi akurat wpadł taki by na koszulce wymalować motocykl , nie taki tam zwykły motocykl ale taki ,który budził podziw . Junak bo o nim mowa w był obiektem westchnień w czasach PRL-u i chyba do dziś ma wielu wielbicieli sadząc po ilości wpisów internetowych=)
Poszperałam i znalazłam w internecie ,że Junak to „polski motocykl, produkowany przez Szczecińską Fabrykę Motocykli w latach 1956-1965. Był najcięższym motocyklem oraz jedynym motocyklem z silnikiem czterosuwowym produkowanym w PRL. „ Dowiedziałam się jeszcze ,że Junak używany był jako motocykl pościgowy i że pobito nim w 1959 roku rekord prędkości motocykli. No i ,że nazywano go polskim Harleyem .


Mam też z Junakiem powiedziałabym powiązania rodzinne otuż mój wujek Mieczysław Walków pracował w Szczecińskiej Fabryce Motocykli . Oto co napisał na LinkedIn
„Fabryka Motocykli była drugim miejscem pracy. Był to najciekawszy okres mojej pracy inżynierskiej. Później fabryka zmieniła profil produkcji i rozpoczął się drugi okres doskonałego kształtowania umiejętności inżynierskich w technologii wytwarzania, organizacji wydziałów produkcyjnych i zarządzania przedsięwzięciami, także przy pomocy maszyn matematycznych. W produkcji motocykla "Junak"miałem osobisty wkład poprzez konstrukcję unikalnych przyrządów, urządzeń specjalnych- technologicznych i maszyn specjalnych, które ułatwiały produkcję. „


W 1967 roku  zmieniono nazwę firmy na "Fabrykę Mechanizmów Samochodowych POLMO".

A tu odrobina wspomnień https://junak.org/historia/ludzie/
Tak więc wzięłam się do pracy choć nie było łatwo =)Przypominam koszulkę należy wyprać przed malowaniem i wyprasować wzór po wyschnięciu po lewej stronie. =)
Najnowszy "upolowany" na ulicy =))

9 komentarzy:

 1. To koszulka z kawałkiem historii! Pomysł znakomity, ślicznie się prezentuje.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna koszulka :)zazdroszczę zdolności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Milo mi ,że koszulka się podoba serdecznie pozdrawiam =)

  OdpowiedzUsuń
 4. o i tymi samymi farbami malujemy, są świetne prawda?

  OdpowiedzUsuń
 5. Farby są naprawdę dobre no i niezbyt drogie . Dzięki , ciesze się ,że koszulka się podoba .=)

  OdpowiedzUsuń
 6. dziękuję miło ,że się podoba=)

  OdpowiedzUsuń