sobota, 21 maja 2016

Motyl i kolorowe guziczki...=)
W miejscu gdzie była apteka w domu na rogu ulicy tuż przy Galerii Ramzes ( Zielona Góra) dziś jest sklep z … No właśnie ze wszystkim po trochu . Ja tam kupiłam cudne guziczki te z kwiatkami kosztowały 25 groszy a te sowie 49 groszy i jak tu nie kupić takich cudowności.
Kupiłam jeszcze samoprzylepną tasiemkę ozdobną za 5,50 i pudło na drobiazgi. 

Popatrzyłam na te cudne guziczki i od razu zamarzyła mi się kolejna poduszka taka z motylem.
Motyl to trudny model płochliwy i niestety nie usiedzi spokojnie w jednym miejscu , musiałam posiłkować się fotografiami z Internetu. A jaki motyl jest najpiękniejszy w Polsce ? Oczywiście Paź królowej . Paź królowej ma smukłe ciało i małą główkę z czółkami zakończonymi buławkami. Skrzydła tego owada dochodzą do 3,4 cm. długości, są żółte w czarne i niebieskie wzorki .W wewnętrznej stronie skrzydełka mają po jednej czerwonej kropce. Uroda tego motyla kusi kolekcjonerów co niestety doprowadziło do znacznego zmniejszenia ich ilości. Dorosły osobnik żywi się nektarem i rosą. Jest kilka podgatunków Pazia królowej i zapewne ten , którego mi udało się sfotografować należy do któregoś z podgatunków.

Na mojej poduszeczce jest też gąsienica motyla. Pomysł na umieszczenie gąsienicy , którą można nazwać „owadzim nastolatkiem” przyszedł mi do głowy po obejrzeniu programu o kobietach w sztuce w czasach kiedy kobiety musiały walczyć „o prawo do głosu”. Wśród wielu opowieści o niezwykłych kobietach malarkach , rzeźbiarkach znalazła się biografia przyrodniki i malarki .
fotografia z zasobów internetowych
 Maria Sibylla Merian urodziła się 2 kwietnia 1647 roku we Frankfurcie . Malarstwa nauczył ja jej ojczym malarz kwiatów. Na swoich ilustracjach zamieszczała cały cykl rozwojowy owadów czyli gąsienice, poczwarki i dorosłe owady. Uznawana jest za jedną pierwszych etnolożka na świecie. To niezwykła kobieta . Jeśli znajdziecie chwilkę poczytajcie o niej , bo choć zapomniana po śmierci (13.01.1717r.) to wniosła wiele do nauk przyrodniczych. Na nowo odkryto ją pod koniec XX wieku jej portret umieszczono na banknocie 500 marek niemieckich i na znaczku pocztowym z 1987roku. Jest patronką wielu szkół a nawet statku badawczego ( 2005 r.) .


Kobieta i motyl to piękne połączenie =)

Poduszkę wymalowałam farbami do tkanin a na górze i dole poduszeczki przyszyłam moje cudne guziczki=))

Potrzebne są:
poszewka cena 2,99 zł. (PEPCO)
farby do tkanin
pisak do tkanin
kolorowe guziczki 6 sztuk po 0,25 gr. za sztukę
nici , igła
pędzle i zaczynamy...


2 komentarze:

  1. Podziwiam efekt końcowy pracy i jestem zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda,że tych motyli jest niewiele w Polsce. Bardzo mi milo ,że podusia się podoba , pozdrawiam serdecznie=)

    OdpowiedzUsuń