piątek, 15 czerwca 2018

Słonecznik namalowany na błękitnej sukience.Może trudno w to uwierzyć, ale nie przepadam za zakupami a szczególnie za kupowaniem butów, sukienek, bluzeczek wszelkiego rodzaju odzieży a już męką jest dla mnie mierzenie czegokolwiek.  No, ale czasami zaglądam do sklepów z odzieżą. Ostatnio kupiłam sukienkę za kilka złotych bawełnianą jasnobłękitną  może nie do końca mi się podobała, ale co tam pomyślałam najwyżej będzie służyć mi za nocną koszulę. W domu pooglądałam zakup i doszłam do wniosku, że gdyby coś na tej sukience wymalować kto wie może i  byłaby całkiem niezła do biegania na plażę czy spacery po nadmorskiej promenadzie w czasie wakacji.

A co kojarzy się z wakacjami? Oczywiście słońce a jak słońce to i słonecznik. 


Słonecznik (Helianthus) należy do rodziny astrowatych, pochodzi z Ameryki Północnej a do Europy przywędrował w XVI wieku.  Najbardziej znany w Polsce jest słonecznik zwyczajny osiągający wysokość od 2 do 3 metrów. Kwitnie od lipca do października a jego kwiaty zawsze zwrócone są w stronę słońca i stąd wzięła się jego nazwa.
Słonecznik to nie tylko rośliny ozdobne to przede wszystkim źródło tłuszczy jadalnych bogatych w mikro i makroelementy, witaminę E oraz aminokwasy. Ponadto olej słonecznikowy używany jest do produkcji pokostu, mydlą i lakierów.


No to zabieramy się do malowania=)2 komentarze:

  1. Dziękuję:) Słoneczniki zawsze kojarzą mi się z latem szkoda,że kończy się powoli w tym roku. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń