wtorek, 5 czerwca 2018

Koszulka z truskawkowym haftem.


W tym roku sezon truskawkowy rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo i lato przyszło jakby odrobinkę wcześniej. 

Truskawki kojarzą mi się z wakacjami, słońcem i bardzo ciężką pracą przy zborze tych owoców.  Zbierało się truskawki bez względu na pogodę i w upalne i w deszczowe dni.  Dzieci zarabiały przy zbiorze truskawek na swoje wakacyjne przyjemności, na drobne wydatki czasami oddawały pieniądze rodzicom a czasami pracowały w zamian za owoce. Mamy gotowały z tych owoców drzemy, soki, które przechowywane w szczelnie zamkniętych słojach czekały w spiżarniach aż do zimy.  

Ja też wraz innymi dzieciakami pracowałam przy zbiorze truskawek pamiętam, że kupiłam sobie za zarobione pieniążki modne wówczas klapki „motylki” i plastikową lalkę .

 Tą lalkę mam do dziś przypomina mi czasy dzieciństwa a klapki ku mojej rozpatrzy ktoś mi zwyczajnie ukradł, gdy suszyły się na płocie przed domem. To była moja pierwsza lekcja życia =(Truskawki to źródło witamin C, A, B1, B2, PP, wapnia, żelaza, magnezu, manganu. Są mało kaloryczne a pektyny w nich zawarte poprawiają perystaltykę jelit. Spożywanie truskawek przyspiesza spalanie tłuszczów, chroni przed anemią. Poleca się spożywanie truskawek przy schorzeniach wątroby, nerek, stanach gorączkowych, chorobach reumatycznych.
Maseczka z owoców truskawek to świetny kosmetyk zapobiega starzeniu się skory. Słowem jedzmy pachnące piękne truskawki.Skoro to takie cudowne owoce koniecznie trzeba je wyhaftować namalować słowem uwiecznić na koszulce. Ja truskawki wyhaftowałam. 

2 komentarze: