poniedziałek, 16 sierpnia 2021

W starym kinie…

 

          W każdym miejscu na Ziemi są takie miejsca jak te stare opuszczone kino w Łagowie Lubuskim jednych odstraszają, dziwią a inni uwielbiają je poznawać. Z aparatem, latarką i koniecznie nie w pojedynkę zwiedzają stare opuszczone domy, kina fabryki itp. Prawdziwy miłośnik „Urban exploration” niczego nie niszczy i niczego nie zabiera z miejsc, które odwiedza.

        Niestety opuszczone miejsca są często niszczone przez tzw. tubylców lub bezdomnych. Wybierając się na taka „wyprawę” należy liczyć się z rożnymi zagrożeniami takimi jak zapadające się podłogi, spadające kawałki tynku, odłamki potłuczonego szkła, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Pustostany to  miejsca chętnie odwiedzane przez ludzi interesujących się historią, łowców duchów , fanów i twórców graffiti.

 

         Opuszczone kino w Łagowie Lub.  niestety też wyniku nieznanych mi bliżej okoliczności zmieniło się w tego typu atrakcję.         Co wiem o samym kinie? Kino Świteź w Łagowie powstało w latach 60. Należało do Państwowej Instytucji Centrali Wynajmu Filmów w Zielonej Górze. Od 1969 roku stało się znane ze względu na odbywający się w Łagowie Festiwalu Filmów Fabularnych – Lubuskie Lato Filmowe. Zapewne bywali tu  znani reżyserzy, operatorzy filmowi, aktorzy słowem śmietanka polskiej kinematografii. Dziś kino jest w opłakanym stanie zwyczajnie nie opłaca się zapewne w ten budynek inwestować.


         Mieszkańcy i turyści patrzą na kino z łezką  w oku szczególnie ci, którzy pamiętają lata jego świetności. A może udałoby się ocalić to miejsce?

      

        

44 komentarze:

 1. Rozumiem tę łezkę w oku... Żaden budynek nie powinien być skazany na taką poniewierkę... Przykro patrzeć na ten stan; trudno zrozumieć, że nie dano mu szansy, tym bardziej, że to nie jest bardzo stary budynek; pewnie w jakimś momencie nie wymagał wielkich nakładów. Może zrobienie porządku pomogłoby choć trochę, żeby jakiś ewentualny najemca spojrzał przyjaznym okiem?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda żal bywały tam nasze największe gwiazdy kina. Może ktoś pomyśli o tym małym zapomnianym kinie😦
   Dobrego tygodnia😊

   Usuń
 2. Lubię oglądać filmiki na YT z takich eksploracji:) Głównie z budynków za granicą, bo one zdecydowanie pozostają w lepszej kondycji...
  Ps. Swoją drogą szkoda takich miejsc jak to kino...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano szkoda ☹ Fakt u nas ludzie najpierw niszczą a potem myślą, że po co to zrobili. Zawsze należy zachować ostrożność przy tak8ch wyprawach. Pozdrawiam i życzę udanego tygodnia😊

   Usuń
 3. It's always a pity to see places decay, and I know that lots of people like exploring them. Have a great week, hugs, Valerie

  OdpowiedzUsuń
 4. Знакомая ситуация. Не получается смотреть на подобное с безразличием. Хочется верить в благоразумие...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Так во всем мире. Людям, которые помнят этот кинотеатр с тех времен, когда здесь показывали фильмы, очень жаль, что он рушится.

   Usuń
 5. W każdym mieście są zapewne takie obiekty - dla jednych sentymentalne dla innych tylko ruina. Wielka szkoda. Serdeczności Lucynko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda kiedy wyszliśmy z tego kina podeszła do mnie kobieta i powiedziała,że w każde wakacje przychodzi pod te kino z nadzieja,ze je odremontowano. Miłego tygodnia:)

   Usuń
 6. El aspecto es deplorable y hay mucha suciedad en su interior. Cualquier día lo terminan de derribar y vemos un edificio nuevo en ese lugar.

  Buenas Noches

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie tak się stanie kino zniknie a w jego miejsce powstanie coś nowego. Dobrego tygodnia:)

   Usuń
 7. У нас в России тоже есть такие заброшенные здания!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Так бывает, одни здания заброшены, а строятся новые. такая жизнь .

   Usuń
 8. Smutny widok opuszczonego kina. W obecnych czasach najczęściej burzy się i stawia coś nowego . Szkoda , że stare kino ze wspomnieniami nie ocaleje. Miłego tygodnia 🌞🌞🌞🌞

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda szkoda ale zapewne ktoś kto je kupił źle obliczył koszty remontu;( Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 9. Ciekawe miejsce - smutno się patrzy... a z drugiej strony to poruszające wyprawy w takie miejsca.. i dobrze widzieć, że nie wszystko zostało ze środka wyniesione

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce budzi wiele wspomnień u tych co w tym kinie z zapartym tchem ogladali filmy.

   Usuń
 10. It is sad to see the cinema in such a dilapidated state. Sometimes the cost of renovation would be more than to demolish and rebuild a new one.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. In this case, probably only demolition remained. Time has turned out to be unfair to this cinema.

   Usuń
 11. Lubię opuszczone miejsca, trochę mnie przerażają, ale i ciekawią. Tak troszke smutno się patrzy, bo jak sobie pomyślę, że kiedyś to kino tętniło życiem, było ważne, a teraz takie zniszczone. Zdecydowanie byłoby cudownie, gdyby udało się uratować to miejsce, wiem, że to mega ciężka sprawa... Fajowo zobaczyć takie zdjęcia, bo one ukazują, jakie jest życie, takie miejsca uczą mnie doceniać to, co posiadam, choćby tę klawiaturę, na której teraz do Ciebie pisze, bo i ona kiedyś zniszczeje, teraz jednak pozwala mi napisać do Ciebie, co Ty przeczytasz. :) Bardzo fajny post, po którym będę nico rozmyślać na życiem, dziękuję. Pozdrawiam najserdeczniej. :) <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda takie miejsca uczą pokory i doceniania darowanego nam czasu. Pozdrawiam i życzę miłego dnia:)


   Usuń
 12. No fakt szkoda tego kina. Byłam w Łagowie za czasów studenckich czyli jakieś 40 lat temu. Ale wiesz podziwiam Cię, bo ja bym nie miała odwagi żeby tam wejść.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nauczyłam się odrobinkę od córki jak łazić po takich miejscach:) Ostrożność to pierwsza zasada. Warto wybrać się do Łagowa Lub. bo to piękne miejsce na Ziemi. Miłego dnia:)

   Usuń
 13. Kiedyś czytałam, że jest takie hobby jak urbex. Takie budynki mają duszę, ale żal za serce ściska, że niszczeją :((.
  Buziaki Lucynko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak teraz to jest ucywilizowane hobby za czasów mojego dzieciństwa łaziło się po takich miejscach w tajemnicy przed rodzicami;) Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 14. Ale poczyniłaś eksplorację !!! Mnie jest szkoda takich miejsc... zapomnianych, niepotrzebnych. Teraz to albo zburzyć to, żeby nie straszyło, albo znaleźć chętnego, który zrobi z tego coś użytecznego. Widać, że obiekt jest w opłakanym stanie.
  W moim mieście - Koszalinie też było stare kino i dwa lata temu para młodych ludzi kupiła je od miasta. Włożyli dużo serca i pieniędzy, i stworzyli teatr muzyczny. On jest tancerzem, a Ona - śpiewa. Zatrudnili aktorów i śpiewaków, zachowali jak najwięcej elementów ze starego kina i kino dostało drugą szansę jako teatr. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to super, że są miejsca którym dano drugą szanse. Tu chyba jednak jest za późno:(
   Udanego dnia życzę:)

   Usuń
 15. Lucynko!
  Jestem pełna podziwu, że odważyłaś się odwiedzić takie miejsce.
  W naszym kraju jest wiele opuszczonych budynków i są jednak ludzie, którzy namiętnie je odwiedzają.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze należy pamiętać o.ostrożności i nie iść w pojedynkę. Szkoda takich miejsc . Pozdrawiam serdecznie😊

   Usuń
 16. w moim mieście takim miejscem jest stary szpital do połowy wyburzony,parę śmiertelnych wypadków tam było:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to są miejsca niebezpieczne i często zamieszkałe przez bezdomnych. Ktoś kupuję taki budynek a porem nie ma funduszy na remont ☹ Szkoda ale cóż.zycie☹ Pozdrawiam😊

   Usuń
 17. the cinema was not that old, it is a shame that no one loved it enough to keep up with it's maintenance. in it's "heyday" i'll bet it was beautiful and entertained so many people. perhaps a young couple came here for their first date. sad it is now a pile of rubble!!

  OdpowiedzUsuń
 18. U mnie rónież są podobne miejsca miasto z tym nic nie robi, bo jak zawsze wymówka, że nie ma kasy dla mnie to szczyt hipokryzji :(

  OdpowiedzUsuń
 19. Oj żal takich miejsc, teraz budynek już mocno zniszczony pewnie pójdzie do rozbiórki, albo sie sam zawali. A przeciez nawet jak sie kino zlikwidowało to można było przeznaczyć go na coś innego...

  OdpowiedzUsuń
 20. Interesantes fotografías. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wow! Aż mnie zatkało, właśnie tam wybieralam się na urlop ale niestety mama sie polamala..pamiętam to kino kiedy jeszcze puszczali w nim filmy, teraz to ruina..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety kina już praktycznie nie ma ale cóż tak to bywa . Dużo zdrowia dla mamy.

   Usuń