wtorek, 26 lipca 2016

Poduszka ze sroką=)


Urodziłam się i mieszkam w mieście , które słynie z wielkiej ilości srok nawet podawano,że jest ich u nas w Zielonej Górze najwięcej w Europie.


 

Sroka zwyczajna po łacinie Pica pica to ptak z rodziny krukowatych o długości ciała ok. 40–48 cm, w tym jej ogon mierzy ok. 20–30 cm . Sroki to ptaki , którym przypisuje się niezasłużenie wiele
wad. Nawet nasz poeta Jan Brzechwa znany z pięknych wierszy dla dzieci obwinia srokę o mijanie się z prawdą delikatnie ujmując sprawę "Siedzi sroka na żerdzi i twierdzi, że cukier jest słony, że mrówka jest większa od wrony (...) Ale nikt tego wszystkiego nie słucha, bo wiadomo, że sroka jest kłamczucha".
Oprócz skłonności do mijania się z prawdą sroka przez lata posądzana była o przyswajanie sobie cudzej własności czyli mówiąc wprost o kradzież. Sądzono ,że szczególną słabość sroka ma do błyszczących przedmiotów jednak ostatnio naukowcy z Wielkiej Brytanii obalili ten mit.
Sroka to ptak bardzo inteligentny jest jedynym gatunkiem jak podaje wikipedia spoza gromady ssaków , który zdał test lustra (wskaźnik samoświadomości). Sroka jest bardzo towarzyska choć przy tym niezwykle ostrożna wie o tym każdy kto próbował sfotografować srokę .
fot. Grażyna Klejna
 Sroka posądzana jest o kłamstwa i kradzieże w Polsce za to w Chinach jest symbolem pomyślności małżeńskiej i radości. W Indiach panuje zakaz zabijania sroki tak więc cytując moją znajomą Panią
Bogumiłę „O, to zielonogórzanie mają powód do radości, bo srok ci u nas dostatek.”
Nie mogło zabraknąć wizerunku sroki i w moim domu skoro mieszkam w mieście gdzie sroki można spotkać na każdym kroku=)
Na poszewce wymalowałam właśnie srokę wzorowałam się na fotografiach tych z internetowych źródeł 
fotografia z źródło Internet

, tych które wykonali moi znajomi
 
fot. Grażyna Klejna i z moich własnych.

Najpierw naszkicowałam wzór na kalce technicznej a później przeniosłam go za pomocą kalki barwiącej na poszewkę . Wyjęłam farby do tkanin z kuferka i zabrałam się do pracy no i mam własną srokę w domu na dodatek na pewno nie opowiada kłamstw i nie kradnie mi błyskotek=))A kiedy przegląda się "pudełko z fotografiami" to można znaleźć takie fotki w temacie sroka ;))

6 komentarzy: