wtorek, 1 grudnia 2015

Nowa wieża w .... moim domu=))

 Jest kilka wież , które są ozdobą i znakiem rozpoznawczym mojego miasta.Są wieże kościołów i wieże cerkiewne , wieża ratuszowa , wieże ciśnień , wieżyczki na domach . Mam sporo fotografii wież w moim mieście . Kiedyś namalowałam wieże naszego ratusza na mojej skrzyni w której trzymam swoje farby i inne cuda i cudeńka. Dziś namalowałam wieże na butelce w której będę przechowywać sok malinowy albo nalewkę cytrynowa jeszcze do końca nie wiem=).

 co jest potrzebne:
butelka

farby
pędzelki =) A to są wierze mego miasta...

Wieża kościoła ewangelicko augsburskiego zbudowanego według projektu Emila Friede. Budowa trwała od 1909do 1911 roku kiedy to 11.06 nastąpiło jego poświęcenie. Po zakończeniu II wojny światowej świątynię przejęli katolicy od 1950 roku kościół ponownie stal się świątynią ewangelików. Od 1950 jest to ponownie kościół ewangelicki.

Wieża Konkatedry  św. Jadwigi w Zielonej Górze
Konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze - kościół ufundowanego przez  księcia Konrada I głogowskiego. Budowę świątyni ukończono w 1294 r. Wieża fabryki włókienniczej Förstera po II wojnie światowej "Zakłady Przemysłu Wełnianego Polska Wełna" obecnie galeria handlowa.

 Wieża ratuszowa , ratusz został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Wielokrotnie przebudowywany . Wieże z XVI w. przykrywa barokowy hełm. Ostatnio wieżę przebudowana w XX wieku.

 Wieża Łaziebna zwana Głodową zbudowana  1487 r podobno tu właśnie ustawiano "stosy czarownic".

Wieże cerkwi prawosławnej  pod wezwaniem św. Mikołaja remont cerkwi zakończono 2015 roku , w 2014 roku pojawiła się pierwsza kopuła na dzwonnicy.


Wieża kościoła Matki Bożej Częstochowskiej zbudowanego latach 1745-1748 przez budowniczego Leopolda i cieślę Fischera. Początkowo kościół był pozbawiony wieży. Budowę wieży rozpoczęto w roku 1828. Zegar na wieży zamontowano w 1929 r .Wykonał go  Möllinger w Berlinie.Jest w mieście jeszcze kilka wież wartych pokazania i ciągle powstają nowe ale nie można nie napisać o tej co prawda niewielkiej ale jakże ważnej W latach 1859-1860 staraniem Stowarzyszenia Miłośników Rozwoju i Upiększania Miasta wzniesiono wieżę widokową, zwaną potocznie rondlem z maczugą , dziś nosi nazwę  wieża Braniborska. Stanęła na najwyższym punkcie miasta i właśnie tu  w 1990 roku utworzono Zielonogórskie Centrum Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dawniej w wieży mieściła się restauracja .


O innych wieżach może następnym razem=)

2 komentarze:

  1. Lucynko dziękuję za wspaniała wycieczkę. Faktycznie sporo tych wież u Ciebie. Za to buteleczki jak zwykle pierwsza klasa. Są po prostu urocze. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń